Atrakcje dla dzieci w Puławach

Atrakcje dla dzieci w Puławach

Puławy to niewielkie miasteczko we wschodniej Polsce, które słynie przede wszystkim z przepięknego kompleksu pałacowego Książąt Czartoryskich i pięknych, malowniczych terenów. Nie można się dziwić, że turyści odwiedzają miasto tłumnie i chętnie. Oprócz interesujących atrakcji dla dorosłych, Puławy mają także wiele do zaoferowania najmłodszym. Sprawdź jakie są najciekawsze atrakcje dla dzieci w Puławach.

Zwiedzanie Puław z dziećmi

Będąc w Puławach z dziećmi trzeba odwiedzić zespół pałacowo-parkowy Książąt Czartoryskich. Najmłodsi z pewnością zachwycą się, kiedy zobaczą jak dawniej żyli książęta i księżniczki. Kompleks pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i składa się niezwykłego budynku Pałacowego, w którym można obejrzeć m.in. salę balową czy rycerską. Domek Gotycki, w którym znajduje się Muzeum Regionalne PTTK. Świątynia Sybilii, która jest uznana za pierwsze muzeum narodowe na ziemiach polskich. Pałac Marynki, zbudowany dla Marii Wirtemberskiej – najstarszej córki Czartoryskich. Spacer parkowymi alejkami, pomiędzy tak niezwykłymi budowlami to wspaniałe przeżycie.

Ciekawe atrakcje dla dzieci w Puławach – Muzeum Nietypowych Rowerów

Jedynie 10 kilometrów dzieli Puławy i miejscowość Gołąb, w której znajduje się warta uwagi atrakcja dla dzieci – Muzeum Nietypowych Rowerów. Zostało założone przez pasjonata i fana rowerów, który zgromadził w nim najróżniejsze jednoślady. Są tam rowery cyrkowe, galopujące, poziome i inne nietypowe pojazdy. Nie jest to zwykłe muzeum, ponieważ tutaj zwiedzanie można połączyć z zabawą. Każdy z modeli rowerów można samodzielnie wypróbować. Największą furorę wśród dzieci zdecydowanie robi jazda na rowerach galopujących. Rodzice z młodszymi pociechami, mogą wozić je w rikszach.

Atrakcje Puław – poznaj historię roweru

Oprócz stałej ekspozycji, dzieci mogą wziąć udział w interesujących warsztatach o nazwie „Historia roweru”, gdzie pan Józef – pasjonata rowerów opowiada o tym jak to się stało, że te pojazdy w ogóle powstały. Podczas praktycznych warsztatów „Naprawa i konserwacja roweru” dzieci dowiadują się w jaki sposób dbać o swój rower, aby nie przytrafiały mu się usterki oraz jak naprawić drobne uszkodzenia. Bardzo ciekawe są również zajęcia o nazwie „Rower ekologiczny – Pojazd przyszłości” oraz „Czy Światu zabraknie energii”. Co więcej, w weekendy Pan Józef zaprasza dzieci na naukę kowalstwa w kuźni. Muzeum można odwiedzić od 10:00 do 18:00 w każdy dzień tygodnia, od 1 kwietnia do 31 października.

Atrakcje Puław – Magiczne Ogrody

Niezwykłą atrakcją dla dzieci w Puławach są Magiczne Ogrody, które z pewnością zrobią na małych gościach ogromne wrażenie. To jedyny taki ogród tematyczny w Polsce. Został stworzony na podstawie baśniowej opowieści o walce dobra ze złem. Ogród składa się z kilkunastu stref tematycznych, opartych o różne baśniowe motywy. Każda z nich to niezwykłe doświadczenie, które dzieci mogą przeżywać każdym zmysłem. A kiedy zwiedzanie trochę zmęczy małych gości, razem z rodzicami mogą odpocząć w pięknej kawiarni oferującej przepyszne lody czy w restauracji z bardzo dobra kuchnią.

Zwiedzanie Puław – wizyta w Magicznych Ogrodach

Do Ogrodów można dotrzeć autem, jadąc 13 km z Puław do miejscowości Trzanki. Park mogą odwiedzić dzieci w każdym wieku, z wyjątkiem strefy Mroczysko, do której wstęp mają tylko te, które skończyły 6 lat. Kupując jeden bilet, można skorzystać ze wszystkich atrakcji jakie oferuje ogród. W cenie biletu dzieci mogą przejechać się ciuchcią, pobawić się na zjeżdżalniach, placach zabaw, huśtawkach, karuzelach, pływać na tratwach, przechodzić przez tunele i odwiedzić zamek wróżek. Ogrody można zwiedzać od 10:00 do 17:00 w dni robocze oraz od 10:00 do 18:00 w weekendy. Warto wspomnieć, że atrakcja otrzymała Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego 2015 wydany przez Polską Organizację Turystyczną. To tylko potwierdza, że jest to miejsce warte odwiedzenia.

Atrakcje dla Dzieci w Puławach – baśniowe krainy w Magicznych Ogrodach

Magiczne Ogrody to powierzchnia 18 ha, na której znajduje się aż dziesięć stref tematycznych, inspirowanych różnymi baśniowymi motywami. Pierwszy na trasie jest Dom Czarodzieja. Można w nim wejść na ogromny taras i zobaczyć panoramę całego Ogrodu. Następne jest Marchewkowe Pole, Robankowa Łąka, Bulwiakowa Osada i Mordole. Po wszystkich krainach przemieszczają się nietypowe baśniowe stwory, które zrobią na dzieciach duże wrażenie. Dalej znajduje się Smocze Gniazdo i Magiczne Fontanny, gdzie można przyjrzeć się bliżej niezwykłym wybuchom wodnych strumieni.  Bardzo ciekawą strefą jest Krasnoludkowy Gród, w którym znajduje się wiele drewnianych domków, wiszących konstrukcji i podziemnych tuneli. Zwiedzający przez cały czas słyszą niezwykłe odgłosy, pochodzące z krasnoludkowego świata.

Atrakcje Puławy – interaktywna zabawa w Magicznych Ogrodach

Każda z krain oferuje bardzo ciekawe, interaktywne gry i zabawy dla dzieci. Na przykład w Wodnym Świecie najmłodsi mogą pobawić się wodnymi eksperymentami. Droga pomiędzy kolejnymi krainami jest bardzo przyjemna, ponieważ cały czas słychać hałas szumiących wodospadów i czuć pięknie pachnące rośliny, których w ogrodzie jest naprawdę dużo. Warta uwagi jest liczba różnych gatunków róż, piwonii i lilaków, które tutaj rosną. Ciekawą cechą ogrodu jest, że został on stworzony w taki sposób, aby o każdej porze roku zachwycać ilością różnorodnych kolorów.

Atrakcje dla dzieci w Puławach – przystań Marina

Wszyscy mali miłośnicy wodnych przygód powinni odwiedzić przystań jachtową Marina w Puławach. Na odwiedzających czeka tutaj bulwar, dużo zielonych terenów oraz miejsc do rekreacji. W lato można wziąć udział w koncercie lub jednej z licznych imprez plenerowych, które się tu odbywają. Można też wypożyczyć rower i udać się na niezwykłą wycieczkę. Jest tu także restauracja, w której można zebrać siły na dalsze przygody oraz duży plac zabaw, na którym dzieci mogą szaleć do woli.

Puławy atrakcje – Park Wodny MoSiR

Jeśli mowa o wodnych szaleństwach warto wspomnieć o kolejnej ciekawej atrakcji dla dzieci w Puławach, czyli Parku Wodnym MoSiR. Innowacyjny kompleks z nowoczesnym wyposażeniem to miejsce, w którym w wyjątkowy sposób można spędzić rodzinny czas. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą korzystać z kilku basenów oraz różnych atrakcji, takich jak: fale, kaskady, gejzery czy zjeżdżalnie. Na terenie kompleksu są także punkty gastronomiczne, w których można odpocząć i posilić się podczas całodziennej zabawy.

Co robić z dziećmi w Puławach – spływ kajakowy

Odwiedzając Puławy warto wybrać się na spływ kajakowy Wisłą, Wieprzem czy Kurówką. Spływy organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach. Można wypożyczyć sprzęt ratunkowy oraz kajak i popłynąć jedną z proponowanych tras. Płynąc Wisłą można przemierzyć rzekę od Janowca, przez Kazimierz Dolny aż do Dęblina. Spływ Kurówką zaczyna się w Szumowie i kończy w Ośrodku Zdung, a wyprawa Wieprzem prowadzi od miejscowości Jeziorzany aż do Dęblina. Na pokonanie całych tras potrzeba dużo czasu oraz energii, jednak można zdecydować się na przepłynięcie mniejszego odcinka. Dla starszych dzieci z pewnością będzie to ogromna frajda.

Puławy dla dzieci – pokój zagadek

Nieco starsze pociechy mogą skorzystać z intrygującej atrakcji dla dzieci w Puławach, czyli pokoju zagadek. Gra trwa 60 minut, podczas których uczestnicy rozwiązują kolejne zagadki, aby finalnie wydostać się z pokoju. Wszystko odbywa się w kilkuosobowych grupach, dlatego atrakcja może być doskonałym pomysłem na spędzenie dnia w rodzinnym gronie.

Zwiedzanie Puław – Park Labiryntów

Pomiędzy Kazimierzem Dolnym, Puławami a Nałęczowem, w miejscowości Rąblowo mieści się bardzo ciekawa atrakcja dla dzieci – Park Labiryntów i Park Miniatur. To doskonała okazja, aby spędzić czas z dziećmi na świeżym powietrzu. Spacer pośród lessowych wąwozów, wysokich traw i pachnących leśnych owoców. Przy akompaniamencie ptaków i szumu drzew to bardzo miło spędzony czas. W tym niezwykłym miejscu dzieci poczują się niczym bohaterowie baśni. Spacerować można po labiryncie ze Szmaragdowej Thui, z pachnących róż, z krzaków malin i truskawek, z wysokich traw oraz z lin. Pokonanie kilku kilometrów korytarzy to doskonała atrakcja na cały dzień, podczas której dzieci będą mogły spożytkować swoją energię w bardzo ciekawy sposób.

Atrakcje dla dzieci w Puławach – Park Miniatur

Oprócz Parku Labiryntów, w tym samym kompleksie znajduje się także Park Miniatur, w którym przedstawiono kolekcję aż 50 figur wykonanych w skali 1:25. Można tutaj obejrzeć architektoniczne perełki Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław. Precyzja z jaką wykonane są figury wprawia w zachwyt i zachęca do tego, aby obejrzeć je również na żywo. Co więcej, przy każdej z miniatur znajduje się krótki opis budowli, dzięki czemu można dowiedzieć się więcej o zabytkach.