Jak przebiegła tegoroczna akacja znicz w Lubelskim?

Jak przebiegła tegoroczna akacja znicz w Lubelskim?

W całym kraju w dniach od 29 października do 2 listopada, jak co roku trwała akcja znicz. Policja kontrolowała czy kierowcy nie łamią przepisów ruchu drogowego na drogach i w okolicach cmentarzy. Na trasach panował wzmożony ruch.

Kilka tysięcy interwencji policji

W ciągu 5 dni lubelska policja interweniowała kilka tysięcy razy. Już pierwszego dnia, w piątek 29 października doszło do 1037 interwencji funkcjonariuszy. Przede wszystkim zatrzymania dotyczyły wykroczeń drogowych, ale nie tylko. 29 października na Lubelszczyźnie doszło do pięciu wypadków i 91 stłuczek. Funkcjonariusze zabrali prawo jazdy 17 kierowcom będącym pod wpływem alkoholu.

W sobotę sytuacja wyglądała lepiej. Policja odnotowała 1006 interwencji, doszło do 70 kolizji drogowych. Niestety tego dnia więcej osób prowadziło samochód pod wpływem alkoholu (23 zatrzymanych). Na drogach doszło także do pięciu kolizji drogowych, na szczęście bez ofiar śmiertelnych.

Zmienna pogoda pogarszała warunki drogowe

Policja apelowała o rozwagę na trasach. Piątkowe opady deszczu sprawiły, że na drodze zrobiło się ślisko. Pogarszało to znacznie warunki podróżowania. Z kolei po zmroku wiele osób poruszających się na terenie pobliskich cmentarzy stawała się niewidoczna dla kierowców. Służby prosiły o ostrożną jazdę w pobliżu nekropolii, a pieszych o zakładanie odblasków i bezpieczne poruszanie się po drogach.

Policjanci nie tylko patrolowali okolice cmentarzy i drogi, ale także pomagali w poruszaniu się w okolicach cmentarzy oraz wskazywali wolne miejsca parkingowe. W ruchliwych miejscach gdzie tworzyły się korki kierowali też ruchem.

Podsumowanie akcji znicz w Lubelskim

Niedziela 31 października i poniedziałek 1 listopada były słoneczne w całej Polsce. W rezultacie na drogach panowały dobre warunki. Utrudnienia na drodze pojawiły się po godzinie 9.00 na trasie miedzy węzłem Piaski Zachód, a Piaski Wschód.

W dniach od 29 października do 2 listopada w sumie w województwie lubelskim doszło do 17 wypadków drogowych, w których rany odniosły 22 osoby. Łącznie doszło do 309 stłuczek. Niestety, jak co roku funkcjonariuszom udało się zatrzymać kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu (86 osób).