Jaki dysk M.2 PCIe do konsoli Sony PlayStation 5? Poznaj Samsung 990 PRO Heatsink!

Jaki dysk M.2 PCIe do konsoli Sony PlayStation 5? Poznaj Samsung 990 PRO Heatsink!

Od premiery konsoli Sony Playstation 5 minęły już ponad 3 lata. Od tego czasu pojawiły się nie tylko kolejne wersje tego urządzenia, ale przede wszystkim nowe gry, które zachwycają swoim realizmem, oprawą graficzną i odwzorowaniem postaci. Aby móc pobierać i instalować kolejne, wciągające tytuły, warto rozszerzyć pamięć konsoli o dodatkowy dysk M.2 PCIe. Taki jest właśnie Samsung 990 PRO Heatsink. Jakie oferuje możliwości?

Jakie wymagania ma konsola PS5?

Mimo tego, że konsola PS5 wyposażona jest w szybki dysk SSD, jego pojemność może być niewystarczająca. Podstawowa wersja urządzenia ma 825GB pojemności, z czego po odjęciu systemu i wbudowanych aplikacji na instalację gier pozostaje jakieś 670 GB. Współczesne tytuły są jednak bardzo rozbudowane, dlatego też zajmują dużo przestrzeni dyskowej – nierzadko mają nawet 100 lub 200 GB pojemności. W takim wypadku poleca się rozszerzenie pamięci o dodatkowy dysk PCIe M.2.

 Jaki dysk będzie najbardziej odpowiedni?

Minimalna prędkość odczytu sekwencyjnego nośnika, proponowana przez firmę Sony, to 5500 MB/s. Najbardziej polecany wariant to SSD M.2 NVMe (Key M) z obsługą PCI-Express Gen4x4. Jeśli chodzi o pojemność, możliwe jest rozszerzenie pamięci od 250 GB do 8 TB. Producent zwrócił uwagę również na mechanizm rozpraszania ciepła, który w dyskach do gier to must have.

M.2 PCIe 4.0 Samsung 990 PRO Heatsink – wczytuj gry jeszcze szybciej

Samsung 990 PRO Heatsink przez wiele osób nazywany jest „demonem prędkości”. Oczywiście to za sprawą oferowanych parametrów. Szybkość odczytu sekwencyjnego wynosi 7450 MB/s*. Z kolei prędkość zapisu sekwencyjnego to 6900 MB/s. Jest to więc najszybszy dysk M.2, jeśli chodzi o maksymalne limity prędkości standardu PCIe 4.0**, zgodnie z danymi na rok 2022. Istotnym parametrem jest też liczba operacji wejść/wyjść, którą nośnik jest w stanie wykonać w ciągu zaledwie jednej sekundy. W przypadku tego modelu wynosi ona do1400K/1550K IOPS.

Jak już wspomnieliśmy, do konsoli PS5 polecane są dyski M.2 z mechanizmem rozpraszania ciepła. Model Samsung 990 PRO posiada wbudowany płaski radiator, który skutecznie odprowadza ciepło, zapobiegając nagrzewaniu się urządzenia do bardzo wysokich temperatur. W przypadku rozbudowanych gier, które potrafią mocno obciążyć dysk, będzie to miało szczególne znaczenie. Ponadto nośnik ten odznacza się również wysoką efektywnością energetyczną – 1319 MB/Wat.

Warto również wspomnieć o oprogramowaniu dysku M.2 PCIe 990 PRO Heatsink, czyli Samsung Magician. Dzięki niemu zyskujemy gamę narzędzi optymalizacyjnych, które pozwolą nam zwiększyć wydajność nośnika, zainstalować niezbędne aktualizacje czy zabezpieczyć dane.

Jeśli szukasz dysku PCIe M.2, który sprawdzi się do rozbudowy PS5, Samsung 990 PRO Heatsink może spełnić Twoje oczekiwania.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

** Najwyższa teoretyczna prędkość odczytu sekwencyjnego PCIe 4.0 wynosi 8000 MB/s – wg stanu danych na III kwartał 2022 roku, model 990 PRO osiąga 7450 MB/s.