Niezwykłe osobistości Polski związane z Puławami – Kazimierz Wielki, a więc król Polski

Niezwykłe osobistości Polski związane z Puławami – Kazimierz Wielki, a więc król Polski

Puławy są miejscowością, która ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. Jest to jednak również miejscowość, która w jakiś sposób związana jest z wielkimi osobistościami Polski. Wśród osób związanych z Puławami znajduje się kilku znanych polityków, aktorów, pisarzy i innych ludzi sławnych. Jedną z najwybitniejszych postaci z całą pewnością jest Kazimierz Wielki – król Polski.

Co wiemy o Kazimierzu Wielkim?

Kazimierz Wielki (ur. 30 kwietnia 1310, zm. 5 listopada 1370) był królem Polski w latach 1333-1370. Był synem Władysława Łokietka i Jadwigi Andegaweńskiej, córki króla francuskiego. Kazimierz Wielki jest uważany za jednego z najwybitniejszych władców w historii Polski. Jego rządy przyniosły wiele zmian i przeobrażeń w państwie, które przyczyniły się do jego rozwoju i umocnienia. Kazimierz Wielki zasłynął jako wielki reformator, który wprowadził wiele zmian w sferze politycznej, gospodarczej i kulturalnej.

Co jeszcze warto wiedzieć o Kazimierzu Wielkim?

Wśród jego najważniejszych dokonań znajdują się m.in. rozszerzenie granic państwa, reforma sądownictwa, ustanowienie języka polskiego językiem urzędowym, rozbudowa uniwersytetu w Krakowie oraz fundacja wielu kościołów i klasztorów. Kazimierz Wielki zmarł w 1370 roku i został pochowany w katedrze wawelskiej w Krakowie. Jego imię noszą wiele miejsc w Polsce, w tym miasto Puławy, gdzie Kazimierz Wielki zbudował pałac i ufundował kościół.

Kazimierz Wielki przez wielu historyków uznawany jest jako jeden z najwybitniejszych władców w historii Polski.