Puławy na weekend – co zwiedzić?

Puławy na weekend – co zwiedzić?

Położony na wschód od Warszawy obszar, na granicy Mazowsza i Lubelszczyzny to pełne uroku i nieodkryte miejsca, które zachwycą zarówno miłośników historii, fanów zabytkowej architektury, aktywności fizycznej, spędzania czasu na łonie natury, a nawet lotnictwa. Jedną z miejscowości, idealną na kilkudniową wycieczkę są Puławy. Można odwiedzić je samodzielnie, we dwoje lub z dziećmi. Atrakcji z pewnością nie zabraknie! Sprawdź co można robić przez weekend w Puławach.

Weekend w Puławach – najważniejsze atrakcje

Jedną z obowiązkowych atrakcji na liście każdej osoby, która zwiedza Puławy jest zabytkowy zespół parkowo-pałacowy Książąt Czartoryskich, który nie tylko zachwyca swoim pięknem, ale ma również bardzo ważne znaczenie dla historii Polski. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że to właśnie w pawilonie ogrodowym parku pałacowego zadebiutowały słynne dzieła takie jak: „Dama z Gronostajem” Leonarda czy „Krajobraz z przypowieścią o miłosierny Samarytaninie” Rembranta. Kilka wieków temu zespół parkowo-pałacowy pełnił rolę pierwszego muzeum narodowego na ziemiach polskich.  Budowla pochodzi z II połowy XVII wieku, a jej historia jest związana z rodami Lubomirskich, Sieniawskich i oczywiście Czartoryskich.

Zwiedzanie Puław – zespół parkowo-pałacowy Książąt Czartoryskich

Odwiedzając kompleks warto w pierwszej kolejności wstąpić do muzeum Czartoryskich, które znajduje się w pałacu. Wśród eksponatów muzealnych znajdują się dzieła słynnych artystów, porcelana, sztućce czy rodzinne pamiątki, które przez lata gromadziła księżna Izabela Czartoryska oraz jej wnuk Władysław Czartoryski. Wystawa mieści się w pięciu pomieszczeniach, które same w sobie są bardzo ciekawym obiektem historycznym. Pierwsza z nich – Sala Gotycka dawniej pełniła rolę sali balowej, a w kolejnych latach przemianowano ją na kaplicę. Dziś można podziwiać w niej eksponaty militarne, takie jak miecz krzyżacki, oryginalne laski marszałkowskie, a nawet kordelas z pochwą Jamesa Cooka. Pewna historia głosi, że Izabela Czartoryska przywiozła go z Anglii, gdzie kupiła go od siostry podróżnika.

Weekend w Puławach – zwiedzanie Pałacu Czartoryskich

Kolejna sala w pałacu nazywana jest Kamienną i opowiada o historii powstania listopadowego. Warto zwrócić uwagę na posadzkę, ponieważ pochodzi ona jeszcze z czasów Czartoryskich. Po wejściu schodami na drugą kondygnację budynku, można podziwiać przedmioty codziennego użytku, które dawniej były własnością rodziny Czartoryskich. Są tu także obrazy znanych malarzy, m.in. „Chłopcy z melonem i winogronami” namalowane przez Bartolome’a Estabana Murillo.

Weekend w Puławach – spacer po parku pałacowym

Po zwiedzeniu muzeum pałacowego warto wybrać się na spacer pięknymi alejkami parku pałacowego. Już w XIX stuleciu nadano mu romantycznego charakteru i angielskiego stylu. Warto zwrócić uwagę na piękne pawie, które, jak gdyby nigdy nic spacerują po kompleksie. Odwiedzający podczas spaceru mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych tablic edukacyjnych, które informują ich o budowlach, które spotykają na swojej drodze. Park jest bowiem ozdobiony wieloma zasługującymi na uwagę budynkami, które warto zobaczyć spędzając weekend w Puławach.

Zwiedzanie Puław w weekend – Świątynia Sybilli

Jednym z nich jest niezwykła Świątynia Sybilli, zbudowana na końcu XVIII wieku. Dawniej znajdowało się w niej pierwsze muzeum narodowe w Polsce. Świątynia może pochwalić się niezwykłym projektem architektonicznym, ponieważ jest stworzona na wzór włoskiej Świątyni Westy. Zbudowano ją na skarpie wiślanej, a szczególną uwagę poświęcono detalom, które nadają budynkowi niezwykłego charakteru. Świątynia posiada dwa piętra, pierwsze przypomina mauzoleum, na środku którego stoi obelisk z czarnego marmuru. Pomnik postawiono, aby uczcić pamięć księcia Józefa Poniatowskiego.

Wejścia do pomieszczenia na wyższym piętrze pilnują dwa lwy, które rodzina Czartoryskich otrzymała w darze od cara Aleksandra I. Sklepienie budowli składa się z kasetonów i przypomina Panteon. Oczom każdego, kto wchodzi do świątyni ukazuje się tajemniczy napis „Przeszłość Przyszłości”, zamieszczony tam na prośbę Izabeli Czartoryskiej. Sentencja miała opisywać cel, w którym postawiono budynek. Wewnątrz znajdowały się bowiem narodowe pamiątki, które były częścią polskiej historii i miały krzepić serca rodaków podczas zaborów. Dziś w Świątyni Sybilli organizowane są czasowe wystawy.

Weekend w Puławach – zwiedzanie Domu Gotyckiego

Spacerując dalej alejkami parku pałacowego można dotrzeć do Domu Gotyckiego, wybudowanego już na początku XIX wieku, po to aby umieścić w nim zbiory, na które nie wystarczyło miejsca w Świątyni Sybilli. Budowla, podobnie jak poprzednia, ma dwie kondygnacje. Co ciekawe, miejscem ekspozycji poza jej wnętrzem są także ściany zewnętrzne. Przez lata wbudowywano w nie eksponaty przywożone z całego świata. Każda ze ścian jest zaprojektowana w innym temacie przewodnim. Dziś w Domu Gotyckim nie ma eksponatów, można za to odwiedzić go z przewodnikiem, który opowie o historii tego miejsca oraz o detalach architektonicznych takich jak parkiet, schody, żelazna zdobienia czy sentencje i cytaty księżnej Izabeli. Nad wejściem do budynku widnieje napis „I pamiątki łzy wyciskają i czułą duszę rozczulają”.

Atrakcje w Puławach – Domek Żółty

Kolejnym budynkiem w parku pałacowym, który warto zwiedzić będąc przez weekend w Puławach jest Domek Żółty, nazywanym także Domkiem Aleksandryjskim. Jego budowę zakończono w roku 1805, jednak już od rozpoczęcia prac był on poświęcony carowi Aleksandrowi I, który miał zatrzymywać się w nim podczas wizyt w Puławach. Dziś budynek pełni rolę Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, a odwiedzający mogą wejść do dwóch pomieszczeń, w których znajdują się stare fotografie Puław oraz ciekawostki o mieście. Spacerując pomiędzy Domkiem Żółtym a Pałacem warto zwrócić uwagę na schody angielskie, czyli konstrukcję z czerwonej cegły, która tworzy korytarz w stylu neogotyckim. Ścieżka łączy górną i dolną część parku.

W parku pałacowym warto zwrócić również uwagę na Domek Grecki, który dziś jest siedzibą miejskiej biblioteki. Na uwagę zasługuje też jeden z najstarszych budynków na tym terenie, czyli Altana Chińska, do której dawniej udawano się, aby wypić filiżankę herbaty. Ciekawym budynkiem jest także Pałac Marynki, który zbudowano dla córki Izabeli i Adama Czartoryskich – Marii Wirtemberskiej. Dziś w budynku znajduje się Zakład Pszelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Puławy jako centrum truskawek

Niewiele osób wie, że Puławy słyną z uprawy truskawek. Tradycja ta sięga czasów sprzed I wojny światowej. W latach 50. ubiegłego stulecia zaczęto prowadzić tutaj masową produkcję tego owocu. Każdy kto ma odrobinę szczęścia może trafić na niezwykły festyn. W lipcu w Puławach odbywa się Święto Truskawki. Podczas niezwykłego owocowego pikniku można spróbować wszelkich przysmaków, w których główną rolę odgrywają właśnie truskawki. Są nalewki, ciasta, ciastka, przetwory, pierogi, zupy owocowe i sałatki. Można wziąć też udział w niezwykłych konkursach, np. w wyścigach o pierwszą łubiankę w sezonie albo w rzucie truskawką. Są nawet wybory Miss Truskawki, w których mieszkańcy przedstawiają własnoręcznie przygotowane truskawkowe stroje.

Weekend w Puławach z dziećmi

Spędzając weekend w Puławach z dziećmi warto wybrać się do niezwykłego parku rozrywki Magiczne Ogrody. Cała przestrzeń parku jest zaprojektowana w taki sposób, że spacerujący po niej goście czują się jakby na moment przenieśli się do bajkowej krainy. Z każdej alejki dobiegają tajemnicze odgłosy leśnych stworów i roślin. Można przepłynąć się tratwą, wybrać się na wycieczkę ciuchcią, która przejeżdża przez krainę skrzatów. Są też place zabaw, huśtawki, karuzele, miniplaża, tunele, a nawet zamek wróżek. Na zwiedzanie Magicznych Ogrodów warto zarezerwować sobie nawet 3 godziny, bo jest tam co robić. Mali i duzi miłośnicy kinematografii ucieszą się z wizyty w Kinie Sybilla w Puławach. Do dyspozycji gości nowoczesnego obiektu jest aż 329 wygodnych miejsc, na których można oglądać zarówno polskie jak i zagraniczne produkcje.

Weekend w Puławach dla miłośników lotnictwa

Wszyscy, którzy fascynują się lotnictwem podczas weekendu w Puławach powinni odwiedzić także Dęblin. W latach 30. ubiegłego wieku Rosjanie wybudowali tam twierdzę Iwanogród, która dziś składa się z siedmiu fortów (trzy z nich można zwiedzać) oraz cytadeli, będącej częścią terenu wojskowego. Warto wstąpić także do dęblińskiego Muzeum Sił Powietrznych, w którym w sali symboliki lotniczej można wybrać się w podróż w czasie do przełomu XIX i XX wieku i dowiedzieć się więcej o ważnych wydarzeniach, które wpłynęły na rozwój lotnictwa. Muzeum jest także doskonałą atrakcją dla dzieci, które mogą podziwiać ogromne samoloty.