Analiza muzycznego obchodzenia 233. rocznicy Konstytucji 3 Maja
Imprezą muzyczną, która na długo pozostanie w pamięci uczestników, była tegoroczna edycja koncertu 'Witaj Majowa Jutrzenko’. Ten wyjątkowy event z roku na rok upamiętnia ważne momenty w historii naszej Ojczyzny, tym razem była to 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wyróżniający się na tle poprzednich, tegoroczny koncert niósł ze sobą odmieniony charakter.
W 2021 roku decyzją organizatorów postanowiono porzucić dotychczasowy kształt konkursowy. Zamiast tego, do udziału zaproszono młodych artystów z Puław, którzy zasłużyli na to swoim zaangażowaniem przez całe lata poprzednich edycji koncertu. Wśród gości dominowali wokaliści, zespoły, recytatorzy i muzycy, prezentując publiczności swoje interpretacje patriotycznych utworów, czerpiących inspiracje z historii i tradycji Polski.
Zdaniem Aleksandry Lis, reprezentującej Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, zaproszenie lokalnych formacji było swego rodzaju nobilitacją i docenieniem ciężko wypracowanego sukcesu przez instruktorów i młodych artystów na przestrzeni lat. W ten sposób tegoroczny koncert stał się podsumowaniem 18-letniej tradycji imprezy „Witaj Majowa Jutrzenko”. Jak zapowiedzieli organizatorzy, w przyszłym roku konkurs powinien wrócić w odświeżonej formule, tym razem o zasięgu ogólnopolskim.
Podczas gali mieliśmy okazję podziwiać utalentowanych uczniów Puławskiego Ośrodka Kultury 'Dom Chemika’, jak również zespoły z innych instytucji i placówek oświatowych. Na scenie wystąpili między innymi: soliści pod kierownictwem Zbigniewa Jonaka, recytatorzy Teatru SPUT² i Studia Żywego Słowa, Puławska Orkiestra Dęta, chór Zespołu Pieśni i Tańca 'Powiśle’ oraz zespoły szkolne z puławskich placówek oświatowych.