Atrakcje turystyczne w Lubelskim. Co warto zobaczyć?

Atrakcje turystyczne w Lubelskim. Co warto zobaczyć?

Jeśli marzy Ci się ucieczka z miasta i odpoczynek na łonie natury województwo Lubelskie oferuje spory wybór zielonych miejsc. Liczne ścieżki przyrodnicze, malownicze doliny, spływy kajakowe Bystrzycą, Poleski Park Narodowy i Kraina Lessowych wąwozów. To największe atrakcje Lubelskiego.

Bobrówka – ścieżka przyrodnicza

W północnej części województwa, zaledwie 50 km od Lublina znajdziesz Ścieżkę przyrodniczą tak zwaną ,,Bobrówkę’’. Niedaleko parkingu możesz znaleźć malowniczą, leśną trasę, która biegnie wzdłuż rzeki Bobrówka.  Droga obfituje w liczne platformy widokowe i tablice informacyjne z opisanymi gatunkami roślinności występującymi na tych terenach. Atrakcją są także drewniane kładki, po których trzeba przejść tą trasą. To już niedaleko do Stawu, Gościniec’’. Przy zbiorniku wodnym znajdziecie także mostek, przy którym możecie odpocząć i posłuchać szumu płynącej wody.

Pobliskim szlakiem przebiega bardzo ważna trasa rowerowa ,,Gościniec Królewski’’. W dawnej Polsce przebiegał tędy Szlak Jagielloński, odnowiony w 2009 roku. Podróżowali nią przede wszystkim kupcy, a także rycerze, duchowni, uczeni i artyści.

Wyprawa spływem kajakowym po Bystrzycy

Na południu Lublina możecie popłynąć spływem kajakowym Bystrzycą. Trasa jaką popłyniecie jest bardzo zróżnicowana i malownicza. W niektórych miejscach znajdziecie się na płyciznach, będziecie musieli przenieść kajak. Gdzieniegdzie znajdą się w wodzie kłody drzew więc będziecie musieli trochę pomanewrować kajakiem. Spływ jest bezpieczny, bo rzeka nie należy do głębokich. Na koniec wpłyniecie do Zalewu Zemborzyckiego.

 Perła Lubelszczyzny – Poleski Park Narodowy

Jeśli będziecie na zachodzie Lubelszczyzny koniecznie odwiedźcie Poleski Park Narodowy. Na ogromnym terenie 10 tysięcy hektarów znajdziecie liczne ścieżki przyrodniczo – dydaktyczne. Położony jest w obszarze Równiny Łęczyńsko – Włodawskiej. Miłośnicy przyrody w Poleskim Parku Narodowym odnajdą chronione gatunki zwierząt. Na uwagę zasługuje także tutejsza flora i fauna. Wiele z roślin na terenie parku objęta jest ścisłą ochroną. W Poleskim Parku narodowym znajdziecie wiele ciekawych ścieżek przyrodniczych, a także urokliwe trasy rowerowe.

Wąwozy Lessowe – największe w Europie

Kraina Wąwozów Lessowych na Lubelszczyźnie należy do największych ich skupisk w całej Europie. Charakteryzują się dużym skupiskiem wąwozów (gęstość nawet 10km/km2). Przede wszystkim posiadają też bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz bogatą florę i faunę. Najbardziej znane wąwozy w tej Krainie to: Plebanka, Korzeniowy Dół oraz Norowy Dół. Możecie znaleźć tutaj także liczne trasy piesze, rowerowe i spływy kajakowe.

Skarpa Dobrska i Panorama na Krańcu Świata

Panorama na Skraju Świata zachwyci Was niesamowitym punktem widokowym. Możecie podziwiać z niej rozpościerający się widok na Równinę Radomską, Kotlinę Chodelską oraz Małopolski Przełom Wisły, a nawet Góry Świętokrzyskie. Teren Skarpy i Panoramy objęty jest ochroną obszaru w ramach projektu Natura 2000 Przełom Wisły w Małopolsce.