Niewidzialna wycieraczka – powłoka hydrofobowa, ułatwiająca jazdę autem

Niewidzialna wycieraczka – powłoka hydrofobowa, ułatwiająca jazdę autem

Jazda samochodem podczas deszczu to prawdziwa zmora każdego kierowcy. Zmniejszona widoczność nie wpływa pozytywnie ani na nasz wzrok, ani na bezpieczeństwo jazdy, a już na pewno nie na nasze nerwy. Deszcz jest najbardziej uciążliwy podczas żmudnych i długich tras, kiedy samo prowadzenie samochodu jest dość męczące, nie mówiąc już o upartym deszczu, który dodatkowo nie ułatwia nam podróży. Z pomocą przychodzi niewidzialna wycieraczka – prawdziwa gwiazda wśród produktów detailingowych, którą pokochali kierowcy na całym świecie. Poznaj jej doskonałe właściwości.

Co to jest niewidzialna wycieraczka?

Niewidzialna wycieraczka to potoczna nazwa produktu, który powoduje efekt powłoki hydrofobowej. Został tak nazwany ze względu na swoje właściwości odprowadzania wody z szyby samochodu, podobnie do wycieraczek automatycznych. Pamiętajmy, że zużyte wycieraczki, w które auto jest wyposażone, nie zbierają wody tak dokładnie. Możemy wówczas zauważyć na szybie nie tylko pozostałości po wodzie, utrudniające widoczność, ale też tak zwane „mazy”. Wówczas wiemy już, że wycieraczka, a z pewnością jej piórka, są do wymiany i to jak najszybciej, ponieważ przy intensywnym deszczu tak zużyte wycieraczki mogłyby sobie nie poradzić. I tu właśnie dobrze sprawdzają się niewidzialna wycieraczka.

Jak działa powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa, która jest efektem użycia niewidzialnej wycieraczki, ma ogromny wpływ na zachowanie się kropli deszczu na powierzchni szyby. Woda zbiera się w postać dużych kropli, które są znacznie łatwiejsze do zdmuchania przez wiatr. Nie tworzy się na szybie plama wody ani maleńkie kropelki, które usunie z szyby jedynie wycieraczka. Preparaty oferujące efekt powłoki hydrofobowej mają jasno określoną minimalną prędkość, która spowoduje swobodne spłynięcie wody z szyby.

Zwolennicy vs przeciwnicy

Wielu kierowców nie jest przekonanych do niewidzialnej wycieraczki. Wszystko to ze względu na fakt, iż przednia szyba jest dodatkowo wyposażona w automatyczne wycieraczki. Kierowcy często na pierwszy rzut oka nie widzą sensu stosowania preparatu. Zapominają jednak o tym, że powłokę hydrofobową stosuje się również na szyby boczne, szybę tylną i lusterka. Widoczność na szybach bocznych jest niezwykle istotna ze względów bezpieczeństwa, ponieważ krople deszczu mogą psuć widoczność i wówczas, gdy nie widzimy nadjeżdżającego auta, może mieć to fatalne konsekwencje. Powłoka hydrofobowa na tylnej szybie jest fenomenalna w przypadku sedanów, ponieważ nie posiadają one wycieraczki automatycznej z tylu. Producenci twierdzą, że w przypadku tych aut tylna wycieraczka automatyczna jest niepotrzebna, jednak czasem silny deszcz uniemożliwia dobrą widoczność. W tej sytuacji niewidzialna wycieraczka jest zbawienna. Na uwagę zasługuje również fakt, że woda często psuje nam widoczność w lusterkach bocznych. Powłoka hydrofobowa nałożona na lusterka powoduje, że krople deszczu szybko spływają z ich powierzchni.

Jak chronić powłokę hydrofobową?

Na efekt i żywotność powłoki hydrofobowej wpływają w zasadzie wyłącznie czynniki zewnętrzne, takie jak: warunki atmosferyczne, jakość płynu do spryskiwaczy, a także częstotliwość używania wycieraczek automatycznych na szybie, na której nałożona jest niewidzialna wycieraczka. Warto więc pamiętać, żeby minimalizować ryzyko wytarcia powłoki i powtarzać jej aplikację mniej więcej co 1-2 miesiące.