Powołano Pogotowie przeciwpowodziowe w Puławach z uwagi na przekroczenie przez Wisłę stanu ostrzegawczego

Powołano Pogotowie przeciwpowodziowe w Puławach z uwagi na przekroczenie przez Wisłę stanu ostrzegawczego

W dniu dzisiejszym, dokładnie o godzinie 12:50, rzeka Wisła w Puławach osiągnęła poziom 4,52 metra. To stanowczo wymyka się normom i wprowadza nas w obszar tzw. stanu ostrzegawczego. W obliczu takiego rozwoju sytuacji, na mocy przepisów prawa, prezydent Puław zarządził pogotowie przeciwpowodziowe dla całego miasta.

Przekroczenie przez wodowskaz puławski wartości 4,5 metra oznacza przejście Wisły z etapu wysokich wód do stanu ostrzegawczego, który jest przedostatnim stopniem na skali hydrologicznej. Do osiągnięcia najwyższego – stanu alarmowego – brakuje nam jeszcze pełnego metra.

Nie można jednak mówić o zagrożeniu powodzią. Obecna sytuacja raczej nakazuje podjęcie działań prewencyjnych w ramach ogłoszonego przez prezydenta pogotowia przeciwpowodziowego. W jego ramach służby odpowiedzialne za zabezpieczenie mieszkańców i minimalizację ewentualnych szkód powodziowych muszą sprawdzić swoją gotowość do działania. Dodatkowo, intensyfikowane są obserwacje rzeki, a jej stan jest na bieżąco monitorowany i raportowany.

Patrząc na położenie geograficzne, sytuacja na południe od Puław nie jest na razie niepokojąca. W Annopolu Wisła pozostaje w granicach wysokich wód, natomiast w Zawichoście, podobnie jak w Puławach, przeszła w stan ostrzegawczy. Tam jednak głębokość rzeki wynosi już 5,74 metra. Sytuacja nie różni się zbytnio również w Sandomierzu, gdzie także obowiązuje stan ostrzegawczy.