Trzydniowy brak dostępu do czystej wody w gminie wiejskiej Puławy

Trzydniowy brak dostępu do czystej wody w gminie wiejskiej Puławy

Wielodniowy problem z dostępem do wody pitnej dotknął mieszkańców ponad dwudziestu miejscowości znajdujących się na terenie gminy wiejskiej Puławy. Przez trzy dni, od czwartku do niedzieli, mieszkańcy byli pozbawieni możliwości korzystania z czystej wody z lokalnego wodociągu. Woda została zanieczyszczona przez bakterie, co stanowiło poważne zagrożenie dla zdrowia społeczności.

Problem pojawił się na lewym brzegu gminy wiejskiej Puławy i dotyczył ujęcia w Górze Puławskiej, które zaopatruje około 8,3 tysiąca ludzi. Niepokojąca informacja o wysokim stężeniu bakterii coli i enterokoków w wodzie z kranu została podana publicznie 31 sierpnia, krótko po godzinie 14. Tak duże stężenie patogenów sprawiło, że woda z miejskiego wodociągu mogła być używana jedynie do spłukiwania toalet. Nadal jednak obowiązywał zakaz korzystania z niej do celów spożywczych (takich jak picie, gotowanie, mycie żywności czy kąpiele), nawet po jej przegotowaniu.

Aby zaradzić sytuacji, już pierwszego dnia kryzysu lokalne władze poprosiły o pomoc wojsko oraz jeden z producentów wody mineralnej. Firma Nałęczów-Zdrój z gminy Nałęczów dostarczyła szybko 8 tysięcy butelek Cisowianki. Dodatkowo zamówiono trzy ciężarówki pełne pięciolitrowych pojemników z wodą. Dostawy te trafiły do sołtysów wszystkich 22 wiosek na terenie gminy, skąd mieszkańcy mogli je odbierać bezpłatnie.