Kameralny koncert w Domu Chemika

Kameralny koncert w Domu Chemika

Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective zagrała wyjątkowy koncert upamiętniający życie i twórczość kompozytora Władysława Szpilmana. Występ orkiestry pod dyrekcją Mateusza Walacha miał miejsce 19 października w Domu Chemika w Puławach. Utwory zaprezentowane publiczności zostały zaaranżowane z okazji rocznicy 110 urodzin artysty. Wydarzenie miało charakter bezpłatny i każdy puławianin mógł wsiąść w nim udział.

Kim był Władysław Szpilman?

Władysław Szpilman był znanym na całym świecie kompozytorem i genialnym pianistą. Urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu, a zmarł w 2000 roku w stolicy.

Od dziecka uczył się gry na fortepianie, pierwszych lekcji udzielała mu matka. Władysław studiował grę na fortepianie w latach 1926 – 1930 w Wyższej Szkole Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie.  Później kontynuował naukę na tym samym kierunku w Berlinie. Szpilman uczył się gry na fortepianie od takich znanych kompozytorów jak: Leonid Kreutzer, Arthura Schnable, Franza Schreckera oraz Aleksandra Michałowskiego.

Duet i własne kompozycje

Od 1932 roku stworzył bardzo popularny duet muzyczny ze skrzypkiem Bronisławem Gimplem, a dwa lata później zaczął tworzyć własne kompozycje. Była to przede wszystkim muzyka rozrywkowa, a także utwory komponowane do filmów. Po wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczął współpracę przede wszystkim z Polskim Radiem. Został w nim pianistą, akompaniatorem, ilustratorem i kompozytorem.

Władysław Szpilman został więźniem getta warszawskiego

W 1940 roku kompozytor rozpoczyna współpracę z kawiarniami. I pracuje w ten sposób aż, do 1942, kiedy to udało mu się uniknąć deportacji do obozu zagłady. W latach 1942 – 1943 pracował przy ciężkich pracach budowlanych w getcie. Od 1944 roku był ukrywany przez przyjaciółkę i jej męża. Po wybuchu Powstania Warszawskiego przebywał w ruinach spalonego domu. Przeżył dzięki pomocy kapitana Wermachtu Wilma Hosenfelda. Niemiec przynosił mu regularnie jedzenie i ciepłe ubrania.

Powrót do Polskiego Radia

Po zakończeniu wojny Władysław Szpilman powrócił do pracy w Polskim Radio, gdzie pracował przez wiele lat, jako kierownik Działu Muzyki Lekkiej. Oprócz tego był także dyrygentem orkiestry, komponował muzykę i koncertował zarówno w kraju jak i w Europie.  Od 1947 roku utworzył wraz z dwoma skrzypkami: Bronisławem Gimplem i Tadeuszem Wrońskim grupę artystyczną. Artysta był członkiem Związku Kompozytorów Polskich.