Co warto zobaczyć w Puławach? Najciekawsze atrakcje
Położone we wschodniej części Polski, 50-tysięczne Puławy są jednym z tych miejsc, które mimo swojej niewielkiej popularności mają dużo do zaoferowania. Malownicze tereny w połączeniu z cennymi dziełami architektury tworzą miejsce, które każdy chociaż raz powinien odwiedzić. Puławy znajdują się tylko 130 kilometrów od Warszawy, dlatego dla mieszkańców stolicy mogą być świetną destynacją na weekendową lub kilkudniową wycieczkę. Sprawdź co warto zobaczyć w Puławach.
Rybacka historia Puław
Niewiele osób, które zwiedzają Puławy zdaje sobie sprawę z tego, że miasto jeszcze trzy wieki temu były wioską rybacką, a precyzyjniej mówiąc małą osadą handlowo-rybacką. Taki stan rzeczy miasto może zawdzięczać swojemu położeniu, ponieważ od zawsze przepływała przez nie Wisła. Mimo że, o rybackiej przeszłości miasta niewielu dziś pamięta, to niemal każdy wie o Parku Czartoryskich, z którym kojarzone są Puławy. Z tym aspektem miasta również związana jest pewna historia. W czasie wojny północnej ze Szwedami, na początku XVIII, wieku wojska wroga spaliły osadę. Jej odbudowy podjęła się żona Augusta Czartoryskiego wraz ze swoją matką. W ten sposób Puławy znalazły nowego właściciela, którym stał się ród Czartoryskich. Dzięki ich wysiłkom, dziś zwiedzanie Puław jest niesamowicie fascynującą czynnością.
Puławy za panowania rodu Czartoryskich
Nowy właściciel był dla miasta dobrą wiadomość, ponieważ jak się później okazało Puławy stały się ośrodkiem życia kulturalnego oraz politycznego Polski. Co ciekawe, nazywano je nawet „Polskimi Atenami”. Dwór rodziny Czartoryskich przez lata gościł najznamienitszych gości. Bywali tam znani pisarze oraz artyści, m.in.: Julian Ursyn Niemcewicz czy Franciszek Zabłocki. W XVIII wieku ród Czartoryskich poparł powstanie kościuszkowskie, przez co caryca Katarzyna rozkazała wojskom carskim spustoszyć miasto. Jak się jednak okazało, Puławy tylko na tym skorzystały, bo niedługo po tym wydarzeniu księżna Izabela zleciła, aby rozbudować zespół pałacowo-parkowy. Dzięki temu, do dziś możemy podziwiać Dom Gotycki, Świątynie Sybilii, niezwykłą Kaplicę czy Bramę Rzymską, które są dziś obowiązkowymi miejscami, które trzeba zobaczyć w Puławach.
Puławy zwiedzanie – Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa
Oprócz tego, że Puławy były istotnym ośrodkiem kulturalnym, w XIX wieku stały się również ważnym ośrodkiem naukowym. Wszystko za sprawą Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego, który później nazwano Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, tak jak funkcjonuje do dziś. Jakby tego było mało w XX wieku Puławy zyskały też miano ośrodka gospodarczego, ponieważ w mieście umieszczono kombinat chemii ciężkiej. Dziś w Puławach życie kulturalne i naukowe również ma wiele do zaoferowania Cyklicznie odbywają się bardzo ciekawe wydarzenia, które warto zobaczyć w Puławach. Sprawdź co można robić i jak zwiedzać Puławy.
Puławy co warto zobaczyć – Muzeum Książąt Czartoryskich
Zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich można dziś oglądać w Krakowie. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że najsłynniejsze dzieła polskiego malarstwa takie jak: „Dama z Gronostajem” czy „Krajobraz z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie” zadebiutowały właśnie w kompleksie pałacowym w Puławach, ponieważ to tutaj, po raz pierwszy na ziemiach polskich, otwarto muzeum narodowe. Dlatego każdy, kto zwiedza Puławy powinien choć na chwilę wstąpić do zespołu pałacowo-parkowego Książąt Czartoryskich. Muzeum jest czynne od 9:00 do 17:00 w sezonie letnim (od początku kwietnia do końca października) oraz od 9:00 do 16:00 w sezonie zimowy (od początku października od końca marca). Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu, ponieważ do zobaczenia jest tutaj sporo.
Puławy zwiedzanie kompleksu pałacowo-zamkowego Książąt Czartoryskich
Zespół pałacowo-parkowy Książąt Czartoryskich powstał na przełomie XVIII i XIX wieku według koncepcji żony księcia – Izabeli Czartoryskiej. Zbudowano go w stylu angielskim. W skład kompleksu wchodzi mnóstwo interesujących obiektów, które trzeba zobaczyć w Puławach. Niezwykle okazały i dumnie prezentujący się Pałac Czartoryskich. Zbudowano go w latach 1671-1676, niestety później uległ zniszczeniu, ale odbudowano go jeszcze za czasów rodu Czartoryskich. Dziś pałac to przede wszystkim idealnie zachowane wnętrza i wiekowe eksponaty, które warto zobaczyć w Puławach. Na terenie kompleksu znajduje się też urokliwy Domek Gotycki, który powstał na fundamentach pawilonu ogrodowego z XIX wieku. Obecnie w tym budynku mieści się Muzeum Regionalne PTTK.
Co zobaczyć w Puławach – Świątynia Sybilii
Obiektem, który jest niezwykle ważny dla Puławian jest Świątynia Sybilii, która powstała na życzenie Izabelii Czartoryskiej, a jej przeznaczeniem było gromadzenie słynnych dzieł sztuki i pamiątek narodowych. Na terenie kompleksu znajduje się również dawna kaplica pałacowa, powstała na wzór rzymskiego Panteonu. Dziś jest ona nazywana Kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. Zwiedzając pałac w Puławach warto zobaczyć piękny Domek Grecki, w którym ogromne wrażenie robi dorycki czterokolumnowy portyk. Ciekawym obiektem jest też Pałac Marynki oraz Altana Chińska, w której dawniej można było zrelaksować się przy filiżance herbaty. Można zwiedzić również Domek Żółty, zbudowany w stylu klasycystycznym w 1829 roku.
Co warto zobaczyć w Puławach – Muzeum Książąt Czartoryskich
Muzeum Książąt Czartoryskich posiada w swoich zasobach wiele niezwykle ciekawych eksponatów. W Sali Gotyckiej, którą początkowo wybudowano jako balową, a później zrobiono z niej katolicką kaplicę, dziś można obejrzeć militarne eksponaty. Takie jak oryginalne laski marszałkowskie czy kordelas z pochwą należący niegdyś do Jamesa Cooka. Jedna z anegdot mówi, że Izabela Czartoryska kupiła go od siostry samego podróżnika, gdy była z wizytą w Wielkiej Brytanii. Sala Kamienna może zaś pochwalić się robiącą wrażenie posadzką, po której chodzili sami Książęta Czartoryscy. Wystawa w tym pomieszczeniu opowiada o losach powstania listopadowego i można zobaczyć w niej m.in. odznaczenia czy dokumenty. Pałacowe Muzeum w swoich zasobach ma również mnóstwo dzieł znamienitych artystów. Wśród nich znajduje się m.in. obraz „Chłopcy z melonem i winogronami” namalowane przez Bartolome’a Estabana Murillo. Na uwagę zasługuje też wiekowa klatka schodowa pochodząca z XIX wieku.
Puławy co zobaczyć – Park Pałacowy
Oprócz samego pałacu, będąc w Muzeum Książąt Czartoryskich w Puławach trzeba zobaczyć również pałacowy park. Od dwóch stuleci ogród w stylu angielskim zachwyca swoim romantycznym klimatem. W parku znajduje się mnóstwo ciekawych budowli i mimo że wiele z dawnych zabytków dziś już nie ma zamku to wciąż jest co zwiedzać. Wzrok przyciągają w szczególności piękne kolorowe pawie, które na co dzień spacerują po terenie kompleksu. Przez park prowadzą wytyczone ścieżki, na których można spotkać tablice z najważniejszymi informacjami o znajdujących się w parku zabytkach.
Co zwiedzać w Puławach – Świątynia Sybilii
Jednym z zabytków, który trzeba zobaczyć w Puławach jest Świątynia Sybilii będąca częścią kompleksu pałacowego. Można wejść do niej z biletem upoważniającym do wstępu do muzeum. Budowla powstała na przełomie XVIII i XIX wieku jako pierwsze narodowe muzeum na polskich ziemiach. Podczas jej powstawania inspirowano się Świątynią Westy z włoskiego miasta Tivoli. Cechą charakterystyczną świątyni są precyzyjnie dopracowane dekoracje. Budynek składa się z dwóch pięter. Dawniej na pierwszym z nich mieściło się pomieszczenie na kształt mauzoleum, w centrum którego stał pomnik z czarnego marmuru, postawiony na cześć księcia Józefa Poniatowskiego.
Na wyższym piętrze, przy wejściu odwiedzających witają dwa lwy, które Czartoryscy otrzymali w darze od cara Aleksandra I. Wnętrze górnej kondygnacji przypomina rzymski Panteon. Nad drzwiami prowadzącymi do świątyni widnieje napis „Przeszłość Przyszłości”, który symbolizuje misję jaką według Izabeli Czartoryskiej miał spełniać budynek. Już od rozpoczęcia budowy miał on bowiem pełnić funkcję muzeum narodowego, w którym przechowywano narodowe pamiątki, które miały krzepić serca Polaków podczas zaborów.
Co warto zobaczyć w Puławach – Dom Gotycki
Spacerując pałacowym ogrodem warto odwiedzić Dom Gotycki. Budynek powstał w 1809 roku, gdy zorientowano się, że świątynia Sybilli jest zbyt mała, aby pomieścić wszystkie eksponaty. Pałacyk wybudowano w neogotyckim stylu. Budowla, podobnie jak świątynia, ma dwa piętra. Co ciekawe, eksponaty muzeum znajdują się nie tylko wewnątrz budynku, ale również na jego zewnętrznych ścianach. Wbudowano w nie elementy rzeźb i tablic, które docierały do Puław z całej Europy. Każda ze ścian ma inny motyw przewodni.
Puławy – zwiedzanie Domku Żółtego
Kolejnym ważnym budynkiem, który trzeba zobaczyć w Puławach przy okazji zwiedzania Muzeum Czartoryskich jest Domek Żółty. Jego inna nazwa to Domek Aleksandryjski. Budowla powstała w 1805 roku dla cara Aleksandra I, który na pewien czas zamieszkał w nim podczas wizyty w Puławach. Dziś w budynku Domku Żółtego znajduje się Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. Spacerując po kompleksie, warto zwrócić uwagę na schody w stylu neogotyckim znajdujące się przy Pałacu Czartoryskich i Domku Żółtym. Zbudowana z czerwonej cegły konstrukcja, korytarz zamknięty łukowatymi arkadami i nawierzchnia wybrukowana kamieniami tworzą niesamowity klimat.
Co zobaczyć w Puławach – Altana Chińska i Pałacyk Marynki
W Muzeum Czartoryskich nie sposób nie zwrócić uwagi na jeden z najstarszych budynków, czyli Altanę Chińską. Zbudowano ją w XVIII wieku jako miejsce służące mieszkańcom do relaksu z filiżanką herbaty. Niedaleko można dostrzec również Pałac Marynki, który powstał na koniec XVIII wieku jako ślubny prezent dla córki księcia Adama oraz księżnej Izabeli – Marii z Czartoryskich. Fasadę budowli wykonano w stylu korynckim. Wypisano na niej również sentencję Horacego: ze wszystkich zakątków ziemi ten najbardziej się do mnie uśmiecha. Dziś pałacyk jest siedzibą Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.
Puławy – zwiedzanie Muzeum Czartoryskich z dziećmi
Muzeum Czartoryskich w Puławach ma rozbudowaną ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci oraz młodzieży. Dział Edukacji Muzealnej opracował wiele interaktywnych atrakcji, takich jak warsztaty, lekcje muzealne i wykłady. Podczas nich zarówno ci starsi jak i młodsi mogą dowiedzieć się np. po co Księżna Izabela zbudowała świątynię Sybilli. Do czego służyła zbrojownia rycerska, jaka jest historia kompleksu pałacowego oraz wiele innych. Ponadto, najmłodsze dzieci mogą zdobyć odpowiedź na bardzo ważne pytanie – czy księżniczki i książęta rzeczywiście istnieli?