Soczewki toryczne – jak działają?

Soczewki toryczne – jak działają?
Grafika autorstwa freepik

Soczewki – obok okularów – stały się jednym z najpowszechniejszych sposobów na korygowanie wad wzroku. Zapewniają one wygodę noszenia, a także pełną dyskrecję. Szkła kontaktowe muszą być precyzyjnie dopasowane do problemu występującego w obrębie narządu wzroku, a co za tym idzie, można wyróżnić kilka odmian soczewek. Jedną z nich są szkła toryczne – co więc warto o nich wiedzieć?

Czym są szkła kontaktowe toryczne?

Soczewki toryczne to specjalnie zaprojektowane szkła kontaktowe, które posiadają odpowiedni kształt. Wskazując na standardowe rodzaje soczewek, można wyróżnić w nich powierzchnię sferyczną. Kształtem przypominają więc one przeciętą na pół piłkę. Z kolei soczewki toryczne zaczerpnęły swoją nazwę od figury geometrycznej jaką jest torus. Często są one porównywane do przeciętego obwarzanka. Jednocześnie warto zauważyć, że taki kształt soczewek torycznych sprawia, że wartość mocy skupiającej są odmienne w poszczególnych sferach tego typu szkieł kontaktowych.

Dla kogo przeznaczone są toryczne szkła kontaktowe?

Soczewki toryczne są polecane przede wszystkim osobom borykającym się z astygmatyzmem. Jest to wada wzroku polegająca na nieprawidłowym ukształtowaniu rogówki lub samej soczewki oka. Astygmatyzm powoduje nieostre widzenie, a także charakterystyczne „rozmazywanie” się obrazu. Wówczas to soczewki toryczne posiadają odpowiednie właściwości, by móc tę wadę skutecznie skorygować. Niemniej jednak, te szkła kontaktowe mogą być również wykorzystane w przypadku innych wad narządu wzroku.

Jak toryczne soczewki korygują wzrok?

Zasada działania soczewek torycznych również nieco różni się od działania standardowych szkieł kontaktowych. Zgodnie z tym co zostało już wspomniane, szkła toryczne posiadają różne grubości i wartości mocy refrakcyjnej. Dzięki temu koryguje ona kształt jednego lub dwóch elementów systemu widzenia – rogówki lub soczewki, które nie posiadają optymalnego, kulistego kształtu. Soczewki toryczne wyrównują siłę załamywania promieni świetlnych docierających do oka i eliminują problem nieostrego i niewyraźnego widzenia. Dodatkowo soczewki toryczne często są w odpowiedni sposób dociążone – w poszczególnych strefach – co ma zapobiegać ich przemieszczaniu się.

Rodzaje torycznych soczewek kontaktowych

Zanim pojawi się dylemat odnośnie tego jak dobrać soczewki kontaktowe, warto bliżej poznać ich rodzaje. Soczewki toryczne mogą być wykonane z:

  • miękkich lub twardych tworzyw;
  • tworzyw paroprzepuszczalnych sztywnych – RGP.

Soczewki z materiałów RGP są stabilne, jednak oko potrzebuje więcej czasu, by się do nich przyzwyczaić. Analogicznie szkła wykonane z tworzyw miękkich będą wygodniejsze w noszeniu. Kluczowym aspektem odnośnie tego jak dobrać soczewki kontaktowe jest także tryb ich noszenia.

Jak dobrać toryczne soczewki kontaktowe?

Wiele osób zastanawia się, jak dobrać soczewki kontaktowe toryczne, by spełniały swoją rolę. Warto zauważyć, że soczewki toryczne dobierane są na nieco innych zasadach, niż tradycyjne modele. Konieczna będzie więc konsultacja ze specjalistą, który doskonale wie jak dobrać soczewki kontaktowe toryczne, w zależności od stopnia zaawansowania astygmatyzmu lub innej wady wzroku.