Urolog – kiedy warto odwiedzić tego lekarza?
Nietrzymanie moczu, kamica moczowa, problemy z prostatą — w tego typu sytuacjach pomoc urologa jest absolutnie niezbędna. Warto jednak o wizycie u tego specjalisty pomyśleć wcześniej i zamiast leczyć, zapobiec pojawieniu się poważniejszych problemów.
Konsultacja urologiczna — w jakiej sytuacji jest potrzebna?
W Polsce niestety urolog nadal uchodzi za lekarza, u którego wizytę odkładamy na później. Kończy się to niestety często tak, że pojawiamy się u niego zdecydowanie za późno. Lekarze urolodzy to specjaliści, którzy skupiają się na fizjologii oraz schorzeniach układu moczowego kobiet i mężczyzn, jak również układu płciowego u mężczyzn. Urolog Lublin może pomóc zdiagnozować, jak i wyleczyć dolegliwości pęcherza, nerek, nadnerczy i moczowodów. Przyjmuje także pacjentów ze schorzeniami, a także męskich wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych. Leczenie urologiczne najczęściej dotyczy problemów zdrowotnych takich jak choroby nowotworowe nerek, pęcherza moczowego, stany zapalne dróg moczowych, torbiele nerek, kamica układu moczowego. Urolodzy prowadzą także pacjentów z chorobami nowotworowymi jąder oraz prostaty.
Profilaktyka w zakresie urologii
Regularne badanie w każdej dziedzinie naszego zdrowia jest kluczowe. Nie inaczej jest w przypadku schorzeń urologicznych, które bardzo często rozwijają się powoli, dają jedynie niewielkie objawy, a kiedy problem i towarzyszący mu ból przybiera na sile, okazuje się, że stan chorobowy jest zaawansowany. Regularne badanie pozwala zapobiec takiej sytuacji.
Warto zadawać sobie sprawę, że wiele chorób o podłożu urologicznym przebiega bezobjawowo. To, że nie odczuwamy konkretnych dolegliwości, nie oznacza, że jesteśmy zdrowi. Z kolei wczesne wykrycie problemu przy współczesnym zaawansowaniu medycyny, daje szansę na skuteczne, często mniej inwazyjne leczenie. Bardzo ważne jest to w przypadku mężczyzn, który po 40. roku życia powinni dbać o profilaktykę badań prostaty. Nowotwór tego typu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu u mężczyzn, a odpowiednio wcześnie wykrytą chorobą można skutecznie zatrzymać.
Jeśli więc borykasz się z takimi dolegliwościami jak poniższe, koniecznie skontaktuj się z lekarzem:
- nietrzymanie moczu, bolesne jego oddawanie,
- krew lub ropa w moczu,
- stałe uczucie parcia na pęcherz,
- niepokojące zmiany w wyglądzie prącia lub jąder, krostki, zaczerwienienia, obrzęk,
- dotkliwy ból w podbrzuszu lub ból narządów płciowych,
- kłopoty ze wzwodem.
Urolog Lublin — jak wybrać dobre centrum medyczne?
Zrozumiałe jest, że wizyta urologiczna może być stresująca. Warto więc wybrać miejsce, w którym pracują nie tylko kompetentni specjaliści, którzy zapewnią ci profesjonalną i kompleksową opiekę, wykonają niezbędne badania. Ważne, aby przychodnia czy centrum medyczne budowało atmosferę szacunku, intymności, dawało poczucie profesjonalizmu połączonego z empatią. Niewątpliwie miejscem takim w Lublinie jest https://provivo.com.pl/