Puławy: zmiany w funkcjonowaniu szpitala puławskiego

Puławy: zmiany w funkcjonowaniu szpitala puławskiego

W związku z zaistniałą, stale pogarszającą się sytuacją dotyczącą pandemii koronawirusa szpital w mieście Puławy stanie się już niebawem szpitalem koordynującym. Władze postarały się o zwiększenie ilości łóżek dla pacjentów z podejrzeniami Covid-19. Jak podały władze szpitala, już niedługo ma tam działać blisko 170 łóżek dla osób chorych.

Pandemia koronawirusa zbiera wciąż swoje żniwo, dlatego coraz więcej miast stara się zadbać o zapas w szpitalach. Jak udało nam się ustalić, na oddziałach zakaźnych w woj. Lubelskim pojawiają się nowe miejsca. W Białej Podlaskiej jest już obecnie 54, w Łukowie 35. Ponadto od poniedziałku szpital przy al. Kraśnickiej ma dysponować 30 łóżkami, z czego aż 6 z nich będzie posiadało dostęp do respiratorów. Dodatkowo, w tym samym czasie w SPSK1 ma do ośmiu powiększyć się liczba miejsc, w ramach których na intensywnej terapii pacjenci w najgorszym stanie będą mogli być wspomagani respiratorami.

Także szpitale powiatowe starają się zorganizować dodatkowe miejsce, na wypadek, w którym pandemia staje się jeszcze bardziej rozprzestrzeniona. Tworzone są nowe oddziały wewnętrzne, dzięki którym pacjenci z pozostałymi dolegliwościami czy chorobami, mogą czuć się bezpiecznie.

Puławy zmieniają organizację szpitala

Jak podkreślił Wojewoda szpital w Puławach ma zmienić się z jednostki wielospecjalistycznej w tzw. szpital koordynujący. W praktyce oznacza to tyle, iż będą tam leczeni zarówno pacjenci z covidem oraz chorobami współistniejącymi, jak i osoby niezakażeni w niektórych dziedzinach. Mowa tu przede wszystkim o urologie, okulistykę, ortopedię oraz ginekologię. Wszystko z myślą o mieszkańcach, którzy nawet w dobie pandemii muszą czuć się zabezpieczeni w innych schorzeniach. Sam szpital puławski ma pełnić funkcję koordynującą w całym powiecie lubelskim. Będzie więc zbierał informację o wszystkich szpitalach a także decydował, którzy pacjenci mają, gdzie trafić.

Na chwilę obecną Puławy mogą pochwalić się liczbą 95 łóżek przygotowanych dla pacjentów z koronawirusem. Docelowo ma być ich 170.