Nici chirurgiczne są często niezbędne przy zabiegach – jakie mamy rodzaje?

Nici chirurgiczne są często niezbędne przy zabiegach – jakie mamy rodzaje?

Szwy rozpuszczalne są szeroko wykorzystywane w medycynie – to wyrób medyczny wręcz niezbędny do zaopatrywania ran. Utrzymują one brzegi tkanki blisko siebie, przyspieszając gojenie i tym samym pomagając nam jak najszybciej powrócić do pełni sił po przebytym zabiegu. Na przestrzeni wieków opracowano wiele różnych materiałów nici chirurgicznych, a także zaczęto używać różnych ich kolorów. Jakie mamy rodzaje szwów? Przeczytaj ten wpis, a poznasz wszelkie kluczowe informacje!

Nici chirurgiczne – podstawowy podział

Podstawowym kryterium podziału szwów chirurgicznych jest ich wchłanialność. Bazując na nim możemy wyróżnić szwy wchłanialne, inaczej zwane rozpuszczalnymi, oraz niewchłanialne. Placówki medyczne – zarówno publiczne, jak i prywatne – powinny posiadać obydwa ich rodzaje, gdyż charakteryzują się one odmiennymi właściwościami i są tym samym przeznaczone do podtrzymywania innych rodzajów tkanek. Ważne jest, by szwy odznaczały się wysoką jakością – oferta nici chirurgicznych mercant.pl zapewnia produkty gwarantujące trwałe i stabilne zszycie tkanki.

Szwy chirurgiczne rozpuszczalne

Nici chirurgiczne wchłanialne, znane także jako rozpuszczalne, są wykonane z materiałów, które nasz organizm może naturalnie wchłonąć. Do ich produkcji wykorzystuje się sztucznie wytworzone polimery, a także włókna wyścielające jelita zwierząt – łatwo się one rozpuszczają i tym samym nie muszą być usuwane przez lekarza. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku dzieci dzieci, gdyż maluchy nie muszą się stresować kolejną wizytą w szpitalu.

Nie jest to jednak rodzaj nici, które sprawdzą się do szycia po każdym zabiegu – wykorzystuje się je do procedur, przy których nie występuje długi okres podtrzymywania tkanek. To też rozwiązanie idealne do wspomagania gojenia się ran, do których nie można w łatwy sposób ponownie dotrzeć po zakończeniu operacji. Przy jakich zabiegach wykorzystuje się więc szwy chirurgiczne rozpuszczalne? Są one wybierane do czynności położniczych, takich jak szycie krocza po porodzie, jak również do zabiegów okulistycznych, urologicznych, a także laryngologicznych. Medycy sięgają po nie także przy operacjach na narządach miąższowych, przykładowo nerkach czy wątrobie.

Szwy rozpuszczalne ulegają biodegradacji – jak długo trzeba jednak czekać, aby uległy wchłonięciu? Zależy to od wielu czynników, takich jak materiał nici oraz głębokość rany. Kluczową rolę odgrywa tutaj również stan naszego zdrowia, a także to, czy stosujemy się do lekarskich zaleceń. Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować zszyte miejsce, przestrzegając zasad higieny, cały proces gojenia najprawdopodobniej będzie przebiegał znacznie krócej. Nici zaczynają się wchłaniać po około dwóch tygodniach, a całkowita biodegradacja zajmuje od 2 miesięcy do nawet pół roku. Warto się wtedy uzbroić w cierpliwość i nie rozdrapywać tworzących się na szwach strupów – robiąc to, możemy sobie jedynie zaszkodzić! W tym czasie powinniśmy uważnie obserwować gojące się miejsce, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z lekarzem.

Szwy chirurgiczne niewchłanialne

Szwy chirurgiczne niewchłanialne są wytwarzane z nierozpuszczalnych materiałów – po wygojeniu się rany zwykle należy je usunąć. Wyróżnia je duża odporność na obciążenia, dzięki czemu sprawdzają się wtedy, gdy konieczne jest podtrzymywanie tkanek przez długi czas. Medycy wybierają je do zabiegów chirurgii sercowo-naczyniowej czy plastycznej, a także do neurochirurgii.

Nici chirurgiczne – kolory

Nici chirurgiczne dostępne są w różnych kolorach – zależy to od materiału, z jakiego je wyprodukowano, a także ich przeznaczenia, zastosowania. Najciemniejsze nici w barwie czarnej wybiera się do neurochirurgii, natomiast fioletowe sprawdzają się do szycia wykonywanego wewnątrz organizmu – nie trzeba ich usuwać po zagojeniu się rany. Szwy chirurgiczne niebieskie oraz granatowe zapewniają dobrą widoczność, dlatego medycy decydują się na ich użycie w chirurgii naczyniowej. Do kardiochirurgii zalecane są natomiast niewchłanialne szwy w barwie zielonej. Najbardziej estetyczny efekt gwarantują nici beżowe i bezbarwne – właśnie z tego powodu wybiera się je do szycia skóry, do stomatologii czy chirurgii plastycznej.