Atrakcje Kazimierza Dolnego – co oferuje nam miasto?
Do Kazimierza Dolnego położonego nad Wisłą przyjeżdżają turyści z całej Polski. Miasto niewątpliwie zachwyca zabytkami i urokliwą starówką. Koniecznie je odwiedźcie.
Popularne wąwozy lessowe
Miasto słynie przede wszystkim z głębokich wąwozów lessowych. Niektóre z nich osiągają zagłębienie na kilkanaście metrów. Wąwozy układają się w liczne trasy spacerowe, którymi można obejść całe miasto dookoła.
Najpopularniejszym wąwozem jest Korzeniowy Dół, który roztacza wokół siebie bajkową aurę. Korzeniowy Dół osiąga długość 400 metrów, dlatego jest idealny na krótki spacer. Podobną odległość możecie pokonać pokonując wąwóz Niezabitowskich.
Norowy Dół to niewątpliwie bardzo zielony i dziewiczy wąwóz. Osiąga długość około 900 metrów. Podobny dystans, mniej więcej jednego kilometra możecie pokonać przemierzając wąwóz Małachowskiego oraz Plebankę.
Zabytkowy Rynek Kazimierza Dolnego
Średniowieczny rynek jest pełen zabytkowych kamienic i studni. Podzielono go na dwie części – starszą i nowszą.
Spacerując po Starówce przede wszystkim zwróćcie uwagę na zabytkowe kamienice pod św. Krzysztofem i Mikołajem. Budynki bez wątpienia swoją nazwę zawdzięczają braciom Przybyłom, którzy byli ich fundatorami. Kamienice w rezultacie zbudowano w 1615 roku.
Jeśli chcecie zobaczyć studnię z dachem krytym gontem odwiedźcie niższą część Starego Rynku. Stanowi ona bezsprzecznie jeden z symboli Kazimierza Dolnego.
Pomnik psa Werniksa został postawiony na cześć wszystkich miastowych kundelków. Podobno przynosi on szczęście temu, kto pogłaszcze nos psa.
Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
Kościół jest wizytówką miasta. Prawdopodobnie pierwszy jego budynek powstał już w 1325 roku. Chociaż został spalony w 1561 roku, to ponownie odbudowano go w 1591 roku. Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja został rozbudowany w okresie renesansu. Świątynia zasłynęła z kamiennej chrzcielnicy z 1587 roku, którą prawdopodobnie wykonał Santi Gucci we Florencji.
Ruiny zamku i baszta
Zamek jest położony na Kazimierskim wzgórzu. Z pewnością stanowi on pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Baszta oraz ruiny zamku przetrwały w praktycznie oryginalnym stanie do dziś. Oba zabytki dzieli od siebie odległość zaledwie 200 metrów. Zamek posiada murowaną wieżę, która prawdopodobnie pełniła kiedyś funkcję obserwacyjną i ochronną szlaków. Na szczycie pozostałości wieży zachodniej tworzony jest taras widokowy.
Góra Trzech Krzyży
Jeśli chcecie podziwiać panoramę Starego Miasta oraz Rynku wybierzcie się Górę Trzech Krzyży. Na pagórku o wysokości 190 metrów nad poziomem morza znajdziecie taras widokowy. Umieszczone są tam także trzy krzyże, które symbolizują cudowne wyleczenie mieszkańców z epidemii w XVIII wieku. Krzyże osiągają imponującą wysokość 7,5 i 8,5 metra.